Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w Szkole Podstawowej w Bezledach

W ramach realizacji przygotowań do nadania Szkole Podstawowej w Bezledach imienia 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, 4 marca 2010 roku w Bezledzkim Domu Kultury odbył się pierwszy Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Konkurs został zorganizowany przez Jolantę Siej i Halinę Turowską przy wsparciu całego grona pedagogicznego.
    Przybyli zaproszeni goście: wójt Gminy Bartoszyce Pani Jadwiga Gut, Pan major Marek Pieniak z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Pan Jerzy Makowski kierownik Domu Kultury w Bezledach, a także rodzice.
   Uczniowie przypomnieli pieśni i piosenki , które Śpiewano niegdyś w polskich domach, dawniej towarzyszące narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Poprzez ich wykonanie przybliżyli historię naszego kraju i ułatwili jej zrozumienie , zachęcili wszystkich obecnych na sali do kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej.
Zaprezentowano utwory z biegiem lat nobilitowane do rangi pieśni narodowych i ojczystych jak:

Pierwsza Brygada, Czerwone maki, Marsz Polonia, Żeby Polska była Polską a także utwory lżejsze: Przybyli ułani, Na nowej górze, Ułani, ułani, O mój rozmarynie, Rozkwitały pąki białych róż, których zadaniem jest malować dawny obyczaj, folklor i historię.

Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w Szkole Podstawowej w Bezledach

Marszowy rytm, atmosfera, dekoracje oraz występy solistów sprawiły, że publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania. Muzyka połączyła pokolenia -śpiewali i starsi i młodsi, niezależnie od wieku.
    Konkurs oceniany był w trzech grupach wiekowych. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się rewelacyjnie i wszyscy zasłużyli na nagrody. Dlatego jury, pod przewodnictwem Pana Jerzego Makowskiego, miało bardzo trudne zadanie. W wyniku burzliwych obrad ustalono klasyfikację:
       Klasy I-III: I miejsce - Katarzyna Dedo (kl. II), II miejsce - Daria Osmańska (kl. II),
       III miejsce Paweł Kiszło (kl. III).
       Klasy IV-VI: I miejsce Klaudia Zadroga (kl. VI), II miejsce Karolina Pastuszka (kl. VI),
       III miejsce Marlena Zajączkowska (kl. VI).
Jednak największe uznanie jury zdobyli najmłodsi wykonawcy: Dawid Kaplewski (5 lat), Julia Ikier (5 lat) i Emilia Osowska (6 lat), wywołując wielkie wzruszenie wśród publiczności .